На виконання законодавства України у сфері запобігання корупції в Головному управлінні статистики у Волинській області (далі – ГУС у Волинській області) затверджено План заходів щодо запобігання та виявлення корупції в Головному управлінні статистики у Волинській області на 2024 рік.
Протягом звітного періоду в ГУС у Волинській області було проведено серед працівників установи ряд заходів, спрямованих на запобігання та виявлення корупції, шляхом надання методичної, консультаційної та практичної допомоги з дотримання норм антикорупційного законодавства.
На постійній основі здійснювалася роз’яснювальна робота щодо правильного застосування положень Закону України "Про запобігання корупції" та інших нормативно-правових актів з питань запобігання і протидії корупції. Проведені в цьому напрямку заходи спрямовувалися на попередження та своєчасне виявлення корупційних ризиків в діяльності ГУС у Волинській області, зменшення їх впливу на загальні результати діяльності.
Надано практичну та консультаційну допомогу державним службовцям ГУС у Волинській області з питань:
щодо застосування окремих положень Закону України "Про запобігання корупції" стосовно заходів фінансового контролю; порядку повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб’єкта декларування та правил заповнення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі – декларації);
роботи з Єдиним державним реєстром декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі – Реєстр);
відносно чергового етапу декларування;
оголошення суб’єктам декларування про подання декларацій та інших матеріалів і рекомендацій Національного агентства з питань запобігання корупції (далі – НАЗК);
вилучення декларацій з відкритого доступу публічної частини Реєстру.
У 2024 році працівниками ГУС у Волинській області прийнято участь у 3 навчаннях з питань запобігання та виявлення корупції, з них: за загальними професійними (сертифікатними) програмами – 1, за загальними короткостроковими програмами – 1, в рамках внутрішнього навчання – 1.
Проведено одну спеціальну перевірку стосовно особи, яка претендувала на зайняття посади, яка передбачає зайняття відповідального або особливо відповідального становища, а також посад з підвищеним корупційним ризиком.
Протягом звітного періоду службові розслідування щодо державних службовців ГУС у Волинській області не проводилися.
За звітний період фактів конфлікту інтересів та корупційних ризиків у діяльності працівників ГУС у Волинській області не виявлено.
З метою недопущення (запобігання) виникнення корупційних ризиків в ГУС у Волинській області з боку керівників структурних підрозділів здійснювався систематичний, всебічний, об’єктивний контроль шляхом перевірки роботи підлеглих працівників. Повідомлення від начальників (завідувачів) управлінь, відділів та секторів про державних службовців, які вчинили корупційні діяння, не надходили.
Окрему увагу зосереджено на питанні декларування. З метою забезпечення виконання вимог антикорупційного законодавства в частині фінансового контролю, вживались заходи щодо своєчасного подання декларацій державними службовцями ГУС у Волинській області.
Працівникам структурних підрозділів ГУС у Волинській області, які перебували на посадах державної служби, доведено зобов’язання подати, у визначені законодавством строки, декларації за 2021-2023 роки. Під час подачі декларацій суб’єктам декларування надавалась відповідна допомога. Разом з цим, із суб’єктами декларування забезпечено проведення роз’яснювальної роботи щодо кримінальної та адміністративної відповідальності за подання завідомо недостовірних відомостей або умисне неподання чи несвоєчасне подання декларацій без поважних причин.
Окрім того, до відома суб’єктів декларування доведено інформацію щодо особливостей кампанії декларування в умовах правового режиму воєнного стану.
Проведено перевірку фактів своєчасності подання декларацій, за результатами якої встановлено, що всі державні службовці ГУС у Волинській області та особи, які припинили діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подали свої декларації вчасно у законодавчо встановлені терміни.
У 2024 році НАЗК не повідомлялося про факти неподання чи несвоєчасного подання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
З метою виявлення положень, що містять ризики корупційних правопорушень, уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції брала участь у проведенні експертизи та візуванні проєктів внутрішніх організаційно-розпорядчих та інших документів ГУС у Волинській області. Протягом 2024 року завізовано 731 проєкт наказів ГУС у Волинській області: з основної діяльності – 75, з кадрових питань (особового складу) – 239, про надання щорічних оплачуваних відпусток та відпусток у зв’язку з навчанням працівникам ГУС в Волинській області – 417; проведено юридичну експертизу 91 договору фінансово-господарського характеру, у т. ч. 79 господарських договорів і 12 договорів (договорів оренди і договорів про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю).
На офіційному вебсайті ГУС у Волинській області у розділі "Запобігання проявам корупції" постійно оприлюднювалася інформація щодо запобігання корупції, в тому числі, розміщувалися нормативно-правові та нормативні акти з питань запобігання корупції, план заходів щодо запобігання та виявлення корупції ГУС у Волинській області, звіт про проведену антикорупційну роботу в управлінні; оновлювався список посадових осіб, на яких покладено обов’язки з організації роботи щодо запобігання проявам корупції в ГУС у Волинській області; поповнювалися та систематично оновлювалися антикорупційні матеріали рубрики.
Також в чаті ГУС у Волинській області розміщувалася інформація щодо змін в антикорупційному законодавстві та роз’яснення щодо його застосування, інформаційні повідомлення та відеоматеріали НАЗК стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларацій, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок).
Вживалися заходи щодо підтримання роботи внутрішніх каналів повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України "Про запобігання корупції". Інформація про телефонну лінію, електронну поштову скриньку розміщена на вебсайті ГУС у Волинській області у рубриці "Повідомити про корупційне правопорушення". Протягом дванадцяти місяців 2024 року звернень та анонімних повідомлень про порушення вимог антикорупційного законодавства не надходило.
З метою визначення механізму організації роботи стосовно запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, дотримання обмежень щодо запобігання корупції керівництвом, працівниками структурних підрозділів ГУС у Волинській області, на яких поширюються дія Закону України "Про запобігання корупції", розроблено та затверджено Порядок організації роботи стосовно запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, дотримання обмежень щодо запобігання корупції в Головному управлінні статистики у Волинській області.
У вересні 2024 року уповноваженою особою з питань запобігання та виявлення корупції ГУС у Волинській області проведено внутрішнє навчання в онлайн режимі із застосуванням сервісу ZOOM на тему "Порядок запобігання та врегулювання конфлікту інтересів".
Уповноваженою особою з питань запобігання та виявлення корупції у січні підвищено кваліфікацію за загальною професійною (сертифікатною) програмою "Запобігання корупції та забезпечення доброчесності" у Донбаському інституті техніки та менеджменту ЗВО "Міжнародний науково-технічний університет імені академіка Юрія Бугая", пройдено навчання через онлайн платформи для самоосвіти:
"Study.NAZK" – онлайн курс "Зрозуміло про конфлікт інтересів" (у травні 2024 року);
"Prometheus" – онлайн курс "Цифрова безпека на персональному рівні" (у травні-червні 2024 року);
"EdEra" – онлайн курс "Виконавче провадження: поглиблений курс" (у грудні 2024 року).
На виконання Антикорупційної програми Держстату та наказу Держстату від 17 грудня 2019 року № 402 "Про затвердження Політики керування ризиками органів державної статистики" в ГУС у Волинській області була проведена робота щодо ідентифікації, оцінки ризиків, наявних у діяльності установи, визначення способів реагування на них, розроблено та забезпечено виконання плану заходів з їх усунення або зменшення впливу ризиків на діяльність ГУС у Волинській області.
28 березня 2024 року на черговому засіданні колегії ГУС у Волинській області розглянуто питання "Про стан роботи із запобігання та виявлення корупції в Головному управлінні статистики у Волинській області у 2023 році та січні-лютому 2024 року".
31 січня звітного року надано до НАЗК інформацію щодо діяльності уповноваженої особи з питань запобігання та виявлення корупції у 2023 році.
За 2024 рік державні службовці ГУС у Волинській області до відповідальності за здійснення корупційних правопорушень не притягувалися.
Протягом 2024 року діяльність ГУС у Волинській області була спрямована на ефективну та безумовну реалізацію норм Закону України "Про запобігання корупції" та пов’язаних із цим Законом підзаконних нормативно-правових актів.