економіка волині у 2009 році

 

Повідомлення Головного управління статистики у Волинській області

 

Промисловість. Торік підприємства області повною мірою відчули прояви кризи – обсяг промислового виробництва становив лише 51,7% попереднього року.

Скорочення об’ємів відбулось у всіх основних видах діяльності. Найбільший вплив на зниження промислового виробництва мало зменшення випуску продукції у переробній промисловості, а саме у машинобудуванні та виробництві харчових продуктів та напоїв, де зосереджено більше половини обсягів  промислової продукції області.

На зниження об’ємів виробництва у машинобудуванні вплинули результати роботи відкритого акціонерного товариства “Луцький автомобільний завод”, яке у зв’язку із зміною структури виробництва, а саме припинення складання легкових автомобілів та створення потужностей для випуску автобусів різних модифікацій і тролейбусів, скоротило обсяги виробництва.

У виробництві харчових продуктів та напоїв випуск продукції в цілому зменшився майже на чверть. При цьому наполовину скорочено виробництво цукру, вершкового масла, сичужних сирів, на третину – яловичини і телятини, рафінованої олії, на чверть – борошна, спредів і жирових сумішей, макаронних, ковбасних виробів.

У решті галузей переробної промисловості падіння обсягів становило від 62,5% (виробництво будматеріалів) до 10,8% (легка промисловість). Зокрема, у виробництві будматеріалів значно менше вироблено бетонних сумішей, збірних елементів конструкцій, керамічної цегли, мінеральної вати, у металургійному виробництві – металочерепиці, дверних та віконних блоків з чорних металів, збірних металоконструкцій, у целюлозно-паперовому – окремих виробів побутового та санітарно–гігієнічного призначення, паперу, картону, в обробленні деревини та виробництві виробів з неї – ламінованих деревостружкових плит, у хімічній та нафтохімічній промисловості – художніх фарб, клеїв, желатинів та косметичних засобів, у легкій – синтетичних штапельних тканин, деяких швейних виробів з асортименту верхнього жіночого та чоловічого одягу (жакетів, блейзерів, брюк, сорочок тощо).

У добувній промисловості скорочення обсягів на чверть зумовлено зменшенням видобутку вугілля та піску.

Торік підприємства області реалізували продукції на суму 5,7 млрд.грн., що в розрахунку на одного жителя становить 5,5 тис.грн., найбільший цей показник у м.Нововолинську (19 тис.грн.), а найменший – у Турійському районі (35 грн.).

 

Сільське господарство. Хоча основними виробниками сільськогосподарської продукції і надалі виступають господарства населення, які виробили майже три чверті її загального обсягу, приріст виробництва, завдяки інтенсивному розвитку птахівництва та свинарства, забезпечили великі та середні сільськогосподарські підприємства. За темпами виробництва сільськогосподарської продукції Волинь посіла торік 15, за його обсягами в розрахунку на одного жителя – 8 місце в державі.

 

Зміни обсягів сільськогосподарського виробництва

(наростаючим підсумком у % до відповідного періоду минулого року)

 

          За рік в області вирощено 966 тис. т картоплі, 640 тис. т зерна, 258 тис. т цукрових буряків, 246 тис. т овочів, вироблено 462 тис. т молока, 116 тис. т м’яса, 184 млн. шт. яєць.

Зросло виробництво овочів (на 5%) та картоплі (на 3,1%), реалізація худоби та птиці на забій (на 1,2%), майже на рівні залишилось виробництво яєць. Водночас на 14,3% менше одержано цукрових буряків, на 10,8% – зернових культур, на 4,8% – молока.

Приріст виробництва у тваринництві (на 0,6%) досягнутий завдяки його збільшенню в агроформуваннях (на 10,1%), де найбільш динамічно розвивається птахівництво. У структурі реалізованої худоби та птиці на забій частка останньої становить близько 75% проти 68% у 2008р. Понад 99% м’яса птиці виробили Володимир-Волинська птахофабрика та "Птахокомплекс "Губин", потужності яких розташовані у Володимир-Волинському, Горохівському, Локачинському і Турійському районах.

Через скорочення дійного стада дещо знизилось виробництво молока у сільгосппідприємствах. Але якщо у 2008р. росту виробництва молока домоглися аграрні підприємства лише трьох районів, то у минулому, за рахунок підвищення продуктивності корів, восьми. В середньому в області від кожної корови надоїли по 3124 кг молока, хоча окремі господарства мали значно вищі результати. Майже 7000 кг молока від корови отримали у підприємстві “Рать” Луцького, більше 5000 кг – "Прогрес" Володимир-Волинського, ім. Ів. Франка Горохівського, "Дружба", "Городище" та "Романів" Луцького районів.

 

Будівництво. Підприємствами виконано будівельних робіт на суму 359,8 млн.грн., що в порівнянних цінах становить 36,1% обсягів 2008р.

Скорочення обсягів будівництва відбулося за всіма видами будівельної діяльності. На загальну тенденцію найбільше вплинула діяльність підприємств, що займаються будівництвом будівель і споруд, частка яких у загальному об’ємі становить майже 85%. Серед них значно скоротили обсяги робіт підприємства, що здійснюють будівництво будівель, а також ліній зв’язку та енергопостачання. 

У минулому році 9% будівельних підприємств не виконували будівельні роботи взагалі, а з числа працюючих 95% значно зменшили їх обсяги. З них майже дві третини – на 50% і більше, причому кожне друге – більш як на 80%.

Майже 90% загального обсягу будівництва виконано підприємствами міст обласного значення та Луцького району.

Зменшення обсягів робіт відбулось у всіх районах області, за винятком Любешівського та Іваничівського, будівельники яких перевищили обсяги попереднього року на 60,5% і 4,5% відповідно.

 

Транспорт і зв'язок. Наслідком зниження обсягів у виробничій сфері, наявності вимушеної неповної зайнятості працівників є зменшення об’ємів вантажних та пасажирських перевезень.

Так, автотранспортом за рік перевезено 2,8 млн.т вантажів, що в порівнянні з 2008р. менше на 18%. З них 1,8 млн.т  перевезли підприємства, решту – автоперевізники-фізичні особи.

Пасажирським транспортом (крім залізниці) скористалось 115,6 млн. осіб, що на 26,7% менше, ніж в попередньому році. Перевага надавалась автомобільному транспорту, який виконав 81% пасажирських перевезень. Слід зазначити, що на ринку пасажирських автотранспортних  послуг провідну позицію займають автоперевізники-фізичні особи, якими здійснено 80% пасажирських автоперевезень.

Міським електричним транспортом користувалось майже 22 млн. пасажирів (19% загальних пасажирських перевезень), більше половини з них використали право на безкоштовний проїзд. За рік обсяги перевезень зменшились на 40,2%.

Підприємства зв’язку надали послуг за основним видом діяльності на 527,3 млн.грн., з них 153,5 млн.грн. – населенню. Порівняно з 2008р. загальна вартість наданих послуг у порівнянних цінах зменшилась на 4,2%.

 

Зовнішня торгівля товарами. За даними Держмитслужби України, господарюючі суб’єкти області у січні–листопаді минулого року експортували товарів на 293,3 млн.дол.США, імпортували – на 388,9 млн.дол.США, що відповідно на третину і у 3,3 раза менше, ніж у 2008р.

Зовнішньоторговельні операції з товарами здійснювались з партнерами 88 країн світу. Експортували товари 286 господарюючих суб’єктів області у 62 країни, імпортні товари одержали 1351 – з 71.

В товарній структурі експорту найбільшу питому вагу займає електричне устаткування, тваринницька продукція, механічні пристрої, деревина, меблі, текстильний одяг, рослинницька продукція, імпорту – механічна і електрична продукція, полімерні матеріали, нафтопродукти, вироби з деревини, тваринницька продукція.

Найбільші обсяги як експорту товарів, так і імпорту припадають на обласний центр, Луцький район, міста Володимир–Волинський, Нововолинськ, Ковель.

Основними експортерами області є товариства з обмеженою відповідальністю “Кромберг енд Шуберт Україна”, “Комо–Експорт”, ВАТ “СКФ Україна” (48% загальнообласного експорту), імпортерами – товариства з обмеженою відповідальністю “Кромберг енд Шуберт Україна”, “Кроноспан УА”, “Торговий дім ”Континіум–Галичина” (41% загальнообласного імпорту).

 

Роздрібна торгівля, ресторанне господарство. Оборот роздрібної торгівлі усіх суб’єктів згаданого виду діяльності становив 8,8 млрд.грн., що на 16,3% менше, ніж у попередньому році. В загальному обсязі продажу споживчих товарів більше половини товарообороту формують фізичні особи–підприємці, ними реалізовано товарів на суму 4,8 млрд.грн. В порівнянні з 2008р. він зменшився  на 13%, тоді як підприємств–юридичних осіб – майже на 21%.

Зниження обсягу роздрібного товарообороту підприємств–юридичних осіб відбулося, в значній мірі, за рахунок зменшення продажу легкових автомобілів, а також будівельних матеріалів та товарів культурно–побутового призначення.

В структурі роздрібного товарообороту переважають непродовольчі товари, серед них 53% становлять світлі нафтопродукти та фармацевтичні товари.

На початок цього року в області функціонувало 143 автозаправних станції, які реалізували населенню світлих нафтопродуктів на суму понад 1 млрд.грн., що на 2,5% більше, ніж рік тому.

Оборот ресторанного господарства (з врахуванням обороту закладів, що належать фізичним особам–підприємцям) зменшився проти 2008р. на 13,2% і становить 317,1 млн.грн.

 

Фінанси. Фінансовий результат від звичайної діяльності до оподаткування суб’єктів господарювання області (без врахування статистично малих підприємств, сільгоспвиробників та бюджетних установ) за одинадцять місяців 2009р. становив 604,4 млн.грн. збитку проти 580,5 млн.грн. збитку за січень–жовтень та 94,1 млн.грн. збитку за відповідний період 2008р.

Більше половини підприємств допустили збитки на суму 965,7 млн.грн.

Частка прибуткових підприємств склала 46,5%, а їх фінансовий результат дорівнював 361,4 млн.грн.

 

Сфера послуг. Спеціалізованими підприємствами сфери послуг реалізовано послуг на 1,9 млрд.грн., що з врахуванням зміни цін на 16,7% менше, ніж у попередньому році, майже третину з них – населенню.

Близько 40% обсягу реалізували підприємства м.Луцька.

Пріоритетними серед видів діяльності, як і раніше, залишаються послуги транспорту та пошти і зв’язку, в загальному обсязі реалізованих послуг вони займають понад дві третини. Серед транспортних підприємств найбільше послуг надано підприємствами залізниці, пошти і зв’язку – підприємствами мобільного зв’язку та ВАТ “Укртелеком”.

В середньому в розрахунку на одного жителя області спеціалізовані підприємства надали послуг на 1807 грн., у т.ч. на 723 грн. – послуг транспорту, на 498 грн. – пошти та зв’язку, на 215 грн. – по здійсненню операцій з нерухомим майном тощо.

 

Ринок праці та заробітна плата. Впродовж року до державної служби зайнятості в пошуках роботи  звернулось майже 40 тис. волинян, працевлаштовано за сприяння цієї служби – 23,7 тис. осіб. В статусі безробітних на кінець року перебувало 12,8 тис. громадян, або 2,1% населення працездатного віку проти відповідно 25,3 тис. осіб і 4,1% в 2008р., з них кожні четверо з десяти проживають в сільській місцевості, 53% – жінки, майже четверта частина        потребує особливого соціального захисту.

З Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття за рік виплачено допомоги на суму 101,3 млн. грн., або в середньому по 539 грн. кожному безробітному, який її отримував.

Одним з наслідків фінансово-економічної кризи стала наявність прихованого безробіття у формі вимушеної неповної зайнятості найманих працівників. Так, майже десята частина працівників області виявилась торік не зайнятою, а в будівництві – більше чверті, сільському господарстві – понад п’ята частина, в промисловості та на транспорті і зв’язку – кожен шостий-сьомий.

За рік середньомісячна заробітна плата зросла на 3,5% і становила 1427 грн. Грудневі заробітки збільшились проти листопадових на 13,7% і досягли 1654 грн., що в 2,2 раза перевищує передбачені законодавством соціальні гарантії для працюючого населення.

В кожних шести з десяти обстежених суб’єктів господарювання середньомісячна зарплата торік перевищила 1 тис. грн., з них у 67 – понад 3 тис. грн. Разом з тим в 17% вона була в межах і нижче мінімальної, передбаченої законодавством, а серед сільськогосподарських підприємств таких 71%.

На рівень реальних заробітків негативно впливає наявність заборгованості з виплати заробленого. Впродовж року сума заборгованості зросла на 74% і досягла 17,8 млн. грн., чверть з якої не виплачена економічно неактивними підприємствами, включаючи збанкрутілі.

 

Ціни і тарифи. У 2009р. спостерігалось уповільнення темпів росту цін на товари та послуги. За розрахунками Державного комітету статистики України, індекс споживчих цін  в країні за рік становив 112,3%, у грудні – 100,9%. На Волині він дорівнював 110% та 100,7% відповідно і був одним з найнижчих серед регіонів України.

Протягом  року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 9,5%, тоді як у 2008р. – на 24,5%. Найбільше  подорожчав цукор (майже в 1,6 раза). Зросли ціни на усі молочні продукти, зокрема, на масло вершкове, консервоване молоко, кисломолочну продукцію, молоко, сметану, сир і м’який сир (творог) (в 1,3 –1,2 раза). Поряд з тим, знизились ціни на яйця (на 15,6%), овочі та фрукти (в середньому на 16% і 12,1% відповідно).

Продовжували дорожчати житлово-комунальні послуги. Зокрема, тарифи за водопостачання зросли на 21%, каналізацію – на 20,3%, квартирну плату – на 15%, гарячу воду та опалення – на 5,7%.

У сфері охорони здоров’я суттєво подорожчала фармацевтична продукція, медичні товари та обладнання (майже в 1,4 раза).

Вартість послуг дошкільних закладів збільшилась на 23,4%, вищих учбових  – на 15,6%.

Підвищення цін на транспорт, в першу чергу, зумовлено  подорожчанням палива і мастил (на 45,8%). Крім того, підвищились ціни на  запчастини,  автомобілі,   проїзд   в залізничному та  автодорожньому транспорті (на 29,2–9,8%).

 

Оплата житлово-комунальних послуг. За житло та комунальні послуги волиняни сплатили, враховуючи погашення боргів попередніх років, 407,3 млн.грн., або 94,6% нарахованих сум. За рік, що минув, борги населення збільшились на 12,8 млн.грн. і на початок цього року становили 73,2 млн.грн. З цієї суми 30,8 млн.грн. – заборгованість за централізоване опалення та гарячу воду, 20,5 млн. – спожитий газ, 12,5 млн. – утримання житла, 8,6 млн. – централізоване водопостачання та водовідведення. Причому, майже половина всіх боргів (33,1 млн.грн.) – це невчасні розрахунки жителів обласного центру, 36,7% (26,8 млн.грн.) – міст Володимира-Волинського, Ковеля, Нововолинська. Мешканці районів заборгували 13,3 млн.грн., з них п’ята частина припадає на жителів Горохівського, сьома – Іваничівського і така ж –Луцького районів.

Крім цього за електропостачання населення області заборгувало 14,8 млн.грн.

У грудні субсидії на відшкодування оплати житлово-комунальних послуг отримали 14,2 тис. сімей, що на 15,9% менше, ніж у грудні 2008р. Загальна сума нарахованих торік субсидій збільшилась на 17,7% і становила 15,2 млн.грн. Середньомісячний розмір отриманої субсидії в розрахунку на одну сім’ю зріс з 83,4 грн. до 115,1 грн.

 

Демографічна ситуація. Волинь входить до числа небагатьох областей України, де відбулось збільшення чисельності населення. За минулий рік волинян побільшало внаслідок перевищення природного приросту  над міграційним скороченням на 444 особи. На початок 2010р., за попередніми даними, загальна чисельність наявного населення  області становила 1036,7 тис. осіб, з яких 535,4 тис. проживали в міських поселеннях, 501,3 тис. – в сільській місцевості.

Вперше за останні 15 років на Волині відбувся природний приріст населення. Кількість народжених перевищила число померлих у 9 регіонах області, серед яких міста Луцьк, Ковель і Володимир–Волинський. Торік народилось 15290 дітей, або в розрахунку на кожну 1000 жителів – 14,7 малюків (в попередньому році – відповідно 15301 і 14,8‰). За рівнем народжуваності  область залишається одним із лідерів в Україні. Найбільше дітей народжується у поліських районах – Любешівському, Камінь-Каширському та Маневицькому (18,8–16,5 дитини на 1000 осіб), а найменше – в Іваничівському районі та м.Нововолинську (11,6 та 12,0).

Число померлих в порівнянні з попереднім роком зменшилось на 966 осіб і становило 14628. На кожну тисячу жителів в середньому припадало по 14,1 померлих. Меншим в Україні цей показник був лише в 5-ти областях і м.Києві. У всіх регіонах області, за винятком Камінь–Каширського, Локачинського, Ратнівського, Старовижівського і Шацького районів, зафіксовано зменшення рівня смертності.  Найменша смертність населення залишається  в обласному центрі  (9,1 померлих на 1000 жителів), а найвищий цей показник був у Старовижівському районі (19,9).

           На відміну від 2008р., коли відбувся незначний міграційний приріст (78 осіб), торік  внаслідок міграційних переміщень сформувалось від’ємне сальдо міграції (218 осіб). Число прибулих перевищило кількість вибулих лише в містах Луцьку, Володимирі–Волинському, Ковелі, Нововолинську і Луцькому районі.

На територію Волині з інших областей та інших держав прибуло 5,2 тис. осіб, а вибуло за її межі 5,4 тис. громадян. Водночас 11,9 тис. волинян змінили місце проживання у межах області.

У міських поселеннях сформувався міграційний приріст (957 осіб), а у сільській місцевості – міграційне скорочення (1175 осіб).

У 2009р. спостерігалася тенденція зменшення як кількості шлюбів (на 3,6%), так і розлучень (на 5,4%). Загалом інтенсивність укладання шлюбів за останній рік зменшилась з 7,1‰ до 6,9‰, а показник розлучень – з 2,6‰ до 2,4‰. Всього в області зареєстровано  7109 шлюбів і 2521 розлучення.

 

Криміногенна ситуація. За рік, що минув, органами внутрішніх справ зареєстровано 7746 злочинів, що на 6,3% більше, ніж за 2008р. Ріст злочинів зафіксований у 9 районах та містах Нововолинську, Луцьку, а найбільший – у Шацькому, Іваничівському та Ківерцівському районах.

Із загального числа зафіксованих кримінальних проявів 36% – тяжкі та особливо тяжкі.

В структурі злочинів 54,5% становили злочини проти власності,  9,1% – у сфері обігу наркотичних засобів та інші злочини проти здоров’я населення, 6,8% – проти громадського порядку та моральності.

Торік скоєно 44 умисні вбивства, 64 злочини з нанесенням тяжких тілесних ушкоджень, 19 згвалтувань та замахів на зґвалтування.