Економіка волині у 2008 році

 

Промисловість

 

В області протягом року відбулось поступове уповільнення темпів росту промислового виробництва, а за підсумками року випуск промислової продукції зменшився в середньому на 10,3%. Це суттєвий вплив галузі машинобудування, де в цілому виробництво скоротилось більше ніж на 20%. Значно менше випущено продукції у відкритих акціонерних товариствах “Луцький автомобільний завод”, “Електротермометрія”, “Ковельсільмаш”, ТзОВ “Кромберг енд Шуберт Україна”.

Понад чверть промислової продукції області виготовляють підприємства з виробництва харчових продуктів та напоїв, де випуск продукції скоротився на 3,2%. Поряд зі значним зростанням випуску рафінованої олії, спредів, м’яса і субпродуктів птиці, ковбасних виробів, яловичини і телятини, суттєво зменшився випуск макаронних виробів, жирних сирів, круп, майонезу, соусів, борошна, вершкового масла, цукру–піску.

Знизили випуск продукції підприємства легкої промисловості,            целюлозно-паперового виробництва та видавничої діяльності.

В той же час, наростили обсяги підприємства виробництва будівельних матеріалів, з оброблення деревини та виробництва виробів з неї, хімічної і нафтохімічної промисловості, металургійного виробництва та виробництва готових металевих виробів.

 

Сільське господарство

 

За попередніми розрахунками, у галузі одержано на 2% більше продукції, ніж рік тому. У рослинництві досягнутий приріст на 3,1%, у тваринництві обсяги виробництва також дещо перевищили рівень попереднього року. Позитивні показники у галузі забезпечили, в першу чергу, сільськогосподарські підприємства, які збільшили виробництво на 11,3%.

За рік в області вирощено 937 тис. т картоплі, 717 тис. т зерна, понад 300 тис. т цукрових буряків (фабричних), вироблено 485 тис. т молока, 115 тис. т м’яса, 185 млн. штук яєць.

На чверть вищий урожай зернових культур, на 4% – картоплі, на 5% зросла реалізація худоби та птиці на забій, водночас на 45% менше вироблено цукрових буряків, на 5 і 3% – молока та яєць.

Близько 75% аграрної продукції отримали домогосподарства, які виробили понад 90% картоплі, овочів, яєць, майже 85% молока, реалізували на забій 56% загальної кількості худоби та птиці. Сільськогосподарські підприємства переважають у вирощуванні зернових культур та цукрових буряків.

У агроформуваннях динамічно розвивається птахівництво та свинарство. За рік птахівничі підприємства реалізували на забій майже 34 тис. т птиці. В структурі реалізації худоби та птиці на забій її частка становить близько 68%. Понад 99% м’яса птиці виробили Володимир-Волинська птахофабрика та птахопідприємство “Губин”, потужності яких розташовані у Володимир-Волинському, Горохівському, Локачинському і Турійському районах.

Майже на 21% зросла за рік у сільськогосподарських підприємствах реалізація свиней на забій. Тенденції у свинарстві сформували такі підприємства як товариство “Віра-1”, фермерське господарство “Чебені плюс” та дочірнє підприємство “Агрофірма Луга-Нова”, які утримують 43% поголів’я свиней агропідприємств. Середньодобові прирости у цих господарствах перевищують 700 – 500 грамів.

Росту виробництва молока домоглися лише аграрні підприємства Володимир-Волинського, Локачинського та Горохівського районів. В середньому в області від кожної корови надоїли по 2806 кг, але окремі господарства мали значно вищі результати. Майже 7000 кг молока від корови отримали у підприємстві “Рать” Луцького, більше 5000 кг – господарства “Вільна Україна” Іваничівського, ім. Ів. Франка Горохівського та “Городище” Луцького районів.

 

ФЕРМЕРСЬКІ ГОСПОДАРСТВА

 

На початок 2009р. в області нараховувалось 718 фермерських господарств. За рік їх кількість збільшилась на 32 одиниці, 56 фермерів розпочали і 24 припинили свою діяльність.

Площа сільгоспугідь, наданих у їх користування і володіння, становила 41,9 тис. га. В середньому на одне господарство припадає 58,4 га сільгоспугідь, з них 52,8 га становить рілля. Значно менша площа сільгоспугідь, що припадає на одне господарство, в Шацькому – 3,0 га, Камінь–Каширському – 9,8 га, Любомльському – 12,1 га, Ківерцівському–22,8 га районах.

 

Будівництво

 

Підприємства, які виконують будівельні роботи, здійснили їх на 823 млн. грн., що на 21% менше, ніж у 2007р. Зниження темпів будівництва відбулося у зв’язку з скороченням будівництва житла, автозаправних станцій, мостів, зменшенням робіт з реконструкції та ремонту, влаштування ліній зв’язку, електромонтажних робіт.

Майже дві третини всіх будівельних робіт виконали будівельники м.Луцька. Збільшили обсяги робіт підприємства 6 районів.

 

ВВЕДЕННЯ В ЕКСПЛУАТАЦІЮ ОБ’ЄКТІВ І ПОТУЖНОСТЕЙ

 

Торік в області здано в експлуатацію потужності з виробництва збірних конструкцій з пластмас, склопакетів, пиломатеріалів, асфальтобетону, виробів з паперу санітарно-гігієнічного призначення, шпону, добрив, столярних, хлібобулочних і кондитерських виробів, м’яса, потужності з розфасовки олії, а також 119 км ліній електропередач, трансформаторні підстанції, автомобільні заправні станції, підприємства торгівлі. В телекомунікаційній системі введено в дію 255 км волоконно-оптичних ліній зв’язку, понад тисячу номерів на міських і сільських телефонних станціях, 17 точок підключення на міжміських телефонних станціях, 8,3 тис. портів доступу до мережі Інтернет. Зросла протяжність мереж газифікації на 258 км, водопроводу – на 16 км, здані в експлуатацію очисні споруди.

В області збудовано 927 житлових будинків загальною площею 195 тис.м2, що на 8% більше, ніж в попередньому році. В сільській місцевості споруджено 392 житлових будинки загальною площею 58 тис.м2 або третину введеного  в області житла.

Збільшили введення житла в 11 районах і 3 містах обласного значення, зменшили – у Ковельському, Локачинському, Луцькому, Маневицькому, Рожищенському районах та місті Ковелі. Більше третини загального обсягу житла, введеного в області, споруджено в Луцьку.

Майже 70% зданого в минулому році житла  збудувало населення.

Введено в експлуатацію загальноосвітні навчальні заклади на 572 учнівських місця, дошкільні установи на 90 місць, амбулаторно-поліклінічні заклади на 62 відвідуваня в зміну.

                                        

ІНОЗЕМНІ ІНВЕСТИЦІЇ

 

Іноземними інвесторами вкладено в економіку понад 32 млн.дол. прямих інвестицій. Загальний обсяг інвестицій з початку інвестування становив 389 млн.дол., або в середньому 376 доларів на одного жителя.

Іноземні інвестиції здійснювали партнери з 38 країн світу. Основними країнами–інвесторами традиційно залишаються Польща, Велика Британія, Кіпр (79% загального обсягу).

Найбільш інвестиційно привабливі підприємства міст Луцька,  Нововолинська та Луцького району.

Понад дві третини внесеного з початку інвестування іноземного капіталу зосереджено в установах, що здійснюють фінансову діяльність та на підприємствах машинобудування.

 

Транспорт

 

Автотранспортом за рік перевезено 3,4 млн.т вантажів, з них 2,2 млн.т перевезли підприємства, решта – суб’єкти підприємництва – фізичні особи.

Послугами транспорту (крім залізниці) користувались 157,7 млн. пасажирів. Вони надавали перевагу автомобільному транспорту, який виконав 77% перевезень. Слід зазначити, що на ринку пасажирських автотранспортних послуг провідну позицію займають приватні автоперевізники–фізичні особи (80% автоперевезень пасажирів).

Електротранспортом виконано 23% пасажирських перевезень. Його послуги отримали 36,5 млн. громадян, з них понад 22 млн. використали право на безкоштовний проїзд.

 

Зв’язок 

 

Підприємства зв’язку надали послуг на 522,9 млн. грн., з них 184,4 млн. грн. – населенню. Порівняно з 2007р. загальна вартість наданих послуг у порівнянних цінах зросла на 16,2%. Найбільші доходи отримані від мобільного та міського телефонного зв’язку. Частка їх становить відповідно 62% та 10,9% загальної вартості наданих послуг.

На початок 2009р. в області було в наявності 203 тис. основних телефонних апаратів, з них 171,9 тис. – домашніх, нараховувалось 1,1 млн. абонентів мобільного зв’язку, 49,4 тис. абонентів кабельного телебачення та 29,1 тис. користувачів мережі “Internet”.

За рік кількість встановлених основних телефонних апаратів зросла на 4,4 тис., в т.ч. домашніх – на 2,9 тис. Забезпеченість населення домашнім телефонним зв’язком в цілому по області складає 50 апаратів  на 100 сімей (у міських поселеннях – 76, у сільській місцевості – 23).

           Підприємства зв’язку забезпечили вихідне з’єднання 54,2 млн. міжміським (включаючи міжнародні) розмовам, відправили 18,7 млн. періодичних друкованих видань за передплатою та у роздріб, 3,7 млн. листів, карток, бандеролей, 223,8 тис. посилок, доставили 4,8 млн. пенсій.

          


Зовнішня торгівля товарами

 

За даними Держмитслужби України, господарюючі суб’єкти області у 2008р. експортували товарів на 465 млн.дол. США, імпортували – на 1307,7 млн.дол., що відповідно на 10% і 24% більше, ніж у попередньому році.

Зовнішньоторговельні операції з товарами здійснювались з партнерами з 95 країн світу. Господарюючі суб’єкти області експортували товари у 70 країн, імпорт отримували з 72.

В товарній структурі експорту найбільшу питому вагу займає механічне і електричне устаткування, молокопродукція, деревина, меблі, казеїн, транспортні засоби, текстильні і полімерні вироби, продукція рослинного походження.

В товарній структурі імпорту переважають транспортні засоби, частини та пристрої для автомобілів, механічна та електрична продукція, полімерні матеріали, метали.

Найбільші обсяги експорту товарів припадають на обласний центр, Луцький район, міста Володимир–Волинський і Ковель. Імпортних товарів найбільше одержали господарюючі суб’єкти Луцька, Луцького району та Нововолинська.

 

СПОЖИВЧИЙ РИНОК та сфера послуг

 

Загальний обсяг продажу споживчих товарів, в якому враховано роздрібний товарооборот підприємств роздрібної торгівлі і розрахункові дані щодо обсягів продажу товарів на ринках і фізичними особами–підприємцями, становив 9,2 млрд.грн., що на 18% більше у порівнянних цінах, ніж у 2007 році. Майже половину загального обсягу продажу споживчих товарів за усіма каналами реалізації формують підприємства – юридичні особи. Вони реалізували споживчих товарів через роздрібну торгову мережу та заклади ресторанного господарства на суму 4,4 млрд.грн., або на 15 % більше, ніж позаторік.

В структурі продажу споживчих товарів на суб’єкти підприємницької діяльності–фізичних осіб припадає 48,2%, на ринки з продажу сільськогосподарських продуктів та неформальні ринки – 4,4%.

В загальному товарообороті підприємств–юридичних осіб переважають непродовольчі товари, частка яких становить 66%. Вагомими є обсяги продажу бензину, дизельного пального, автомобілів та автотоварів, медикаментів та будівельних матеріалів.

В проданих продовольчих товарах значною є питома вага кондитерських, хлібобулочних, ковбасних виробів, безалкогольних напоїв, м’яса і птиці, а також алкогольні напої. На вказані товари припадає майже половина реалізованої продовольчої продукції

Середньомісячний продаж споживчих товарів в розрахунку на одного жителя області становить 737 грн. (в 2007 році – 502 грн.).

Спеціалізованими підприємствами сфери послуг реалізовано послуг на 1894,7 млн.грн., що з врахуванням індексу цін на 6,7% більше, ніж торік. Близько третини з них надано населенню.

Понад дві третини всіх послуг реалізували підприємства транспорту, пошти та зв'язку.

В середньому в розрахунку на одного жителя області спеціалізовані підприємства надали послуг на 1828,3 грн. проти 1465,2 грн. рік тому.

 

Ринок праці та заробітна плата

 

Впродовж року до державної служби зайнятості за допомогою у працевлаштуванні звернулось понад 61 тис. волинян, працевлаштовано –35 тис. осіб.

На кінець року пропозиція робочої сили перевищувала потребу  в ній у 13 разів. У статусі безробітних на кінець року перебувало 25,3 тис. громадян, що в 1,6 раза більше, ніж на початок року. Збільшення числа безробітних відбулось як в сільській місцевості, так і міських поселеннях. Рівень зареєстрованого безробіття становить 4,1%, в тому числі серед жінок –4,6%, серед чоловіків – 3,7%.

Середні заробітки волинян в порівнянні з 2007 роком зросли на 36% і дорівнювали 1380 грн., груднева заробітна плата досягла 1522 грн.

Середньомісячна зарплата працівників сільського господарства порівняно з 2007 роком зросла на 28% і становила 652 грн., тоді як у сфері фінансової діяльності, добувній промисловості та у залізничників  вона була в межах 3026–2330 грн., в промисловості та будівництві – 1575 і 1597 грн., охороні здоров’я та освіті – 1075 і 1292 грн.

 

ціни і тарифи

 

Згідно з даними Держкомстату України, індекс споживчих цін в країні у 2008 році становив – 122,3%, на  Волині –  121,3%.

Торік споживчі ціни на продукти харчування та безалкогольні напої підвищились в середньому на 24,5%. Найбільше зросли ціни на рис, сало, м’ясо та м’ясопродукти,  рибу і рибопродукти, хліб, кондитерські вироби з борошна, яйця, маргарин, соуси, приправи, сіль, прянощі та кулінарні трави, макаронні вироби, м’ясо птиці, молоко, консервоване молоко, сметану, масло, фрукти, цукор, джем, мед, шоколад,  кондитерські вироби і безалкогольні напої (в 2,2–1,2 раза). Стали дорожчими алкогольні напої, сир і м’який сир (творог), кисломолочна продукція (на 13,7–10,7%). Овочі, картопля, олія подешевшали відповідно на 14– 5,7%.

Ціни (тарифи) на житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива зросли на 27,8%, за рахунок підвищення тарифів на послуги каналізації, водопостачання, газ, гарячу воду, опалення  та тверде паливо – на 55,6–16,9%. Крім того, зросла плата за гуртожиток та квартиру – на 24,8 і 11,4%,  послуги з  утримання і ремонту житла – на 13,8%.

У сфері охорони здоров’я ціни підвищились на 19,1%, при цьому найбільше подорожчали фармацевтична продукція, стоматологічні послуги, медичні та діагностичні послуги (на 32,6–12%).

Зростання цін на транспорт у цілому на 19,9% зумовлено підвищенням плати за стоянку особистого транспорту, обслуговування і ремонт транспортних засобів, подорожчанням запчастин і автомобілів (на 38,8–15,9%). Вартість проїзду в автодорожньому і залізничному пасажирському транспорті  зросла на 38,9 та 23,4%. Ціни на паливо і мастила знизились на 11,4%.

Подорожчали послуги  освіти. Зокрема,  плата за дошкільну та початкову освіту, за  навчання у вищих і середніх навчальних закладах,  на курсах   зросла в 1,4–1,2 раза.

Підвищились ціни на фінансові, поштові та інші послуги (реєстрація урочистих подій, ритуальні, нотаріальні послуги)  в 1,6–1,4 раза.  В меншій мірі подорожчали туристичні послуги, послуги ресторанів і готелів, відпочинку і культури, перукарень  (на 29,8–18,9%).

 

Оплата житлово-комунальних послуг

 

Населення за житло та комунальні послуги сплатило, враховуючи погашення боргів попередніх років, 316,7 млн.грн., або 95% нарахованих сум. На початок січня поточного року заборгованість становила 60,4 млн.грн. З цієї суми 19,9 млн.грн. – борг за спожитий газ, 18 млн. – опалення, 11 млн. – за утримання житла, 7,6 млн. – користування водою.

Субсидії на відшкодування оплати житлово-комунальних послуг призначено 25 тис. сімей, що на 30,6% менше, ніж у 2007р. Середній розмір призначеної субсидії в розрахунку на одну сім’ю збільшився з 67 до 89 грн. Загальна сума отриманих коштів становила 12,9 млн.грн. проти 16,9 млн.грн. в попередньому році.

 

Демографічна ситуація

 

За рік, що минув, кількість жителів області зменшилась на 215 осіб і становила на 1 січня 2009р. 1036,2 тис. осіб. Це відбулося за рахунок перевищення природного скорочення над міграційним приростом. Незважаючи на те, що природне скорочення  триває у більшості регіонів Волині, обсяг його порівняно з 2007р. зменшився у 5 разів. Природний приріст населення відбувся у містах Луцьку, Ковелі та Камінь-Каширському, Любешівському, Ратнівському, Луцькому і Маневицькому районах.

У 2008р. народилося 15,3 тис. дітей, що на 9,4% більше, ніж у 2007р. На кожну тисячу жителів області припадало 14,8 новонароджених (в 2007р.– 13,5‰).  За цим показником Волинь і Рівненщина займають перше місце в Україні.

Протягом року в області померло 15,6 тис. осіб. Рівень смертності становив 15 померлих на 1000 жителів проти 14,9 у 2007р. У державі цей показник дорівнював 16,3‰.

Кількість прибулих в область перевищила число вибулих з Волині на 78  осіб.  Переважна більшість громадян змінили місце проживання у межах області. З інших регіонів України та інших держав до нас прибуло 5,7 тис. осіб, а вибуло за межі Волині 5,6 тис. осіб. 

Впродовж минулого року зареєстрували шлюб 7,4 тис. пар, водночас розірвали сімейні стосунки 2,7 тис. пар. Коефіцієнт шлюбності і  рівень розлучуваності на Волині дещо перевищують відповідні загальнодержавні показники.

 

 

Головне управління статистики

у Волинській області